Aktualności
O nas  
Płyty  
Video  
Teksty  
Koncerty  
Galeria  
Press  
Sklep
Kontakt  
   
   
 
Płyty  
Pięknie jest (wrzesień 2011)  
Pięknie Jest - Grupa PROJEKT
cisza już trwa (cisza) tekst audio
jutro też będzie dzień tekst audio
trochę więcej na temat chęci niebycia (słowa) tekst audio
zobacz stoję tekst audio video
mglisty dzień (miniony czas) tekst audio
przykry sen tekst audio
namalowałem się tekst audio
moje zajęcie (lubię) tekst audio
idealny sen tekst audio
boję się, że… (boję się) tekst audio
everlasting tekst audio video

Recenzje

„…Debiutancka płyta Grupy Projekt, dla wielbicieli "Wysp szczęśliwych" może być małym zaskoczeniem. Zamiast kolejnych poetyckich "re-interpretacji" w duchu Marka Grechuty, koszaliński kwartet uderza bowiem w mocne, rockowe tony. Tak jak w promującym album "Zobacz stoję", gdzie gęsta riffowa narracja kreuje ciekawy kontrapunkt dla smyczkowych pasaży. To obietnica poszukiwań z pogranicza britpopu i rocka progresywnego, ale też interesująca alternatywa np. dla fanów Comy. …www.kulturaonline.pl (16.08.2011)

"Nie jest mi łatwo określić z czym mamy do czynienia na płycie "Pięknie jest". Częściowo odpowiada za to warstwa liryczna (większość tekstów napisana została przez poetów), a częściowo skrzypce, które są ważnym elementem tej całej układanki. To właśnie one robię tę różnicę, która nie pozwala mi nazwać Grupy Projekt typowym zespołem rockowym. Gdyby więc zabawić się w wymyślanie nazw i tworzenie nowych gatunków muzycznych, otrzymałby ode mnie etykietę "poetycki rock".

Rozwijając dalej określenie: jest to gitarowe granie zahaczające o wiele nurtów w muzyce - od klasycznego rocka zaczynając, a na szantach (!) kończąc. Skojarzenia marynistyczne potęguje okładka, na której członkowie zespołu przechadzają się wzdłuż brzegu morza. Wyraźnie odczuć można również, że utwory skomponowane zostały przez sprawnych muzyków. Zdecydowany prym wiodą tu partie skrzypiec - zagrane w sposób ciekawy i oryginalny.

To nie jest album, który wstrząśnie polskim rynkiem fonograficznym. Być może Grupa Projekt nie stanie się klasykiem, być może nie usłyszą o nich moje dzieci, jednak i tak, choć na chwilę, warto zatrzymać się przy "Pięknie jest". Odpalenie w swoim odtwarzaczu tych jedenastu utworów zawartych na krążku, to naprawdę ciekawy pomysł na spędzenie wolnego czasu."
Artur Kasprzyk – Fabryka Zespołów / www.fabrykazespolow.pl (11.10.2011)

„Lubię muzykę, której nie potrafię jednoznacznie sklasyfikować i przypiąć jej łatkę z nazwą gatunku. Debiutancki album Grupy Projekt doskonale wpisuje się w ten schemat i nawet nie próbuję podjąć jakiejkolwiek próby klasyfikowania tego, co zaproponowali nam artyści.
Nie było by to zresztą takie proste, gdyż “Pięknie jest” to bardzo udany mariaż poetyckich tekstów opowiadających niebanalne historie z muzyką, która raz za razem przywdziewa inne suknie. Stylistyczny pejzaż, jaki proponują nam artyści Grupy Projekt sięga, począwszy od piosenki poetyckiej, przez zgrabne popowe kompozycje, aż do zdecydowanie mocniejszych brzmień. Zaskoczeniem bywają niesztampowe zestawienia instrumentów. Niech nikogo nie zdziwią hałaśliwe gitary elektryczne, na tle których rozbrzmiewają melancholijne skrzypcowe pasaże lub wycieczki w stronę muzyki folkowej, jak w przypadku kompozycji “Boję się, że...” czy “Przykry sen”.

Nie brak tu także bardziej stonowanych nastrojów, które zdecydowanie dominują w drugiej części albumu. Warto zwrócić uwagę na kompozycję “Everlasting”, gdzie na tle melorecytacji Roberta Latocha skrzypce przekomarzają się z gitarą przywodząc na myśl różne tajemnicze obrazy. Miano mojego faworyta zyskuje jednak utwór “Moje zajęcie (lubię)”. Utrzymana w balladowym stylu kompozycja urzeka słuchacza swoim intymnym nastrojem, zaś wieńcząca go partia skrzypiec brzmi wyjątkowo namiętnie.

Trudno pozostać mi obojętnym wobec warstwy tekstowej tegoż albumu. Watro zasłuchać się nie tylko w te fascynujące dźwięki, ale i w słowa, które jak mówi pieśń “są piękne, potrafią wszystko, potrafią istnieć w naszej głowie”. Teksty autorstwa Darka Bendyka oraz Marka Sadowskiego dowodzą, że słowo stoi na równi z muzyką i to właśnie ono częstokroć decyduje o klęsce lub powodzeniu utworu.

Po wysłuchaniu debiutanckiego albumu Grupy Projekt ubolewam nad faktem, że po ponad dziesięciu latach działalności artyści mają na koncie tylko jeden pełnowymiarowy album. Nie wiem czy winę za to ponoszą uwarunkowania polskiego rynku muzycznego, czy też brak przychylności ze strony managerów oraz impresariów. Wiem jednak, że warto postawić na swoim tylko po to, aby muzyka taka jak ta ujrzała światło dzienne.”
Bartosz Domagała - Katalog Artystyczny / www.katalogartystyczny.pl (30.07.2012)

Aktualności O nas Płyty Video Teksty Koncerty Galeria Press Sklep Kontakt